Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Eddiezbro   Ampularia
Kategorie
0

Ampularia

Kawałek przyrody w domu? Kawałek podwodnego świata w domu? Dlaczego nie?Najlepszym sposobem jest akwarium. A czy w akwarium muszą być ryby? Na pewno nie. Jest wiele organizmów wodnych, które można hodować w akwarium.

Ja od lat hoduję w akwariach różne ślimaki. Są to zwierzęta bardzo ciekawe i wbrew pozorom ruchliwe. Na początek chciałbym trochę napisać o ślimakach Ampulariach (Pomacea).

 
żółta ampularia

brązowa ampularia

Ampularie hoduję ponad 20 lat. Nie zauważyłem nigdy niszczenia, obgryzania roślin przez te ślimaki (taka informacja czasami pojawia się w literaturze). Ampularie nie czyszczą akwarium z glonów (niektórzy właśnie po to kupują te ślimaki do swojego akwarium). Owszem, jedzą glony ale nie wyczyszczą akwarium tak dobrze z glonów jak inne ślimaki np. Neritina czy Military.

Ampularie nie są wymagające jeżeli chodzi o jakość wody, temperatura, twardość czy pH. Wrażliwe są natomiast na niskie stężenie soli wapnia w wodzie. Pojawiają się wtedy ubytki w muszli, która się po prostu "rozpuszcza". Przy wyższych temperaturach Ampularie są bardziej aktywne ale za to krócej żyją.

Ślimaki te nie są też wybredne jeżeli chodzi o pożywienie. Oprócz glonów jedzą gotowana marchewkę, sparzone liście sałaty, zielony ogórek (bez skórki), pokarmy dla ryb – najlepiej w tabletkach. Potrafią też pobierać pokarm który pływa po powierzchni wody.

Pamiętam, jak kiedyś dostały marchewkę z supermarketu, której… nie ruszyły (musiała być bardzo zdrowa). Najlepiej podawać warzywa z własnego ogródka albo zakupione z pewnego  źródła.

Ampularie są rozdzielnopłciowe! Ciężko odróżnić samca od samicy, więc najlepiej kupić kilka ślimaków. Jaja są składane poza wodą, najczęściej szyba akwariowa (jeżeli jest wystarczająco dużo miejsca nad lustrem wody) albo pokrywa akwariowa. Jaja składane są pojedynczo. Udało mi się zaobserwować jak jaja dosłownie "wyjeżdżają" z muszli ślimaka po jego stopie i przyklejane są do szyby. Jaja przyklejane są do siebie i tworzą tzw. kładkę jajową. Ślimaczki wykluwają się do miesiąca. Spadają prosto do wody.składanie jaj


kładki jajowe


na sałacie


na gałęzatce

filmiki: Ampularie w moim akwarium

https://www.youtube.com/watch?v=c5FvbhHFUtM

https://www.youtube.com/watch?v=8ie_5oV2410

Ten wpis czytano 255 razy.
Odsłon: 255
Eddiezbro
Życie w akwarium
<< Styczeń 2019 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
zobacz wszystkie wpisy »